Ikona przedstawiająca logo Instagrama

Poznaj nas bliżej na Instagramie

Napisz do nas

kontakt@zyskajczas.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Pomagamy zabieganym osobom zyskać czas na to, co sprawia im radość.

Poznaj nas bliżej :)

Patrycja & Kamil

Patrycja & Kamil

Pomagamy zabieganym osobom zyskać czas na to, co sprawia im radość.

Poznaj nas bliżej :)

Patrycja & Kamil

Pomagamy zabieganym osobom zyskać czas na to, co sprawia im radość. Poznaj nas bliżej :)

Patrycja i Kamil przytuleni do siebie twarzami

Ania tego dnia obudziła się w wyśmienitym nastroju. Wczoraj spędziła wyjątkowy wieczór - rozpoczęła podróż w głąb siebie i zaczęła dostrzegać w swym życiu marnotrawstwa, które pożerają jej cenny czas. Była pełna emocji, dlatego poranek rozpoczęła pospiesznym prysznicem, by jak najszybciej usiąść i kontynuować tę drogę. Włączyła swój komputer, a w czasie gdy on się uruchamiał poszła do kuchni, by przygotować sobie kawę. Tego dnia postawiła na swoją ulubioną z mlekiem. UPS! Woda już gorąca, a w pojemniku brak kawy! Mimo to Ania uśmiechnęła się jeszcze bardziej, bo to oznacza, że czas na nowe opakowanie i jej ulubiony zapach świeżo otwartej kawy… Obłędny… Zaparzyła, wzięła kubek do ręki i w tym zachwycie przeniosła się do swojego komputera, by rozpocząć kolejny rozdział swojego elektronicznego pamiętnika. 

 

Marnotrawstwa zaczynają się już w głowie, w sposobie myślenia.

 

Usiadła w fotelu, zerknęła za okno i pochłonięta aromatem gorącej kawy była gotowa to wszystko spisać. Przeglądając kolejne pliki w poszukiwaniu swojego pamiętnika, zachodziła w głowę gdzie mogła go wczoraj zapisać. Kolejne minuty upływały, a Ania denerwowała się, że właśnie teraz, podczas rozmyślań na temat marnotrawstwa w swoim życiu, traci czas na takie nic nie wnoszące czynności. Przypomniał jej się fragment z książki wujka Staszka o usuwaniu ze swojego życia tego, co zbędne. Tam przedstawiono to bardzo dosadnie:

 


“Wszystko co nie przynosi Ci wartości, ani nie przybliża Cię do Twoich celów należy usunąć”


 

Już wtedy poczuła, że mimo iż to stwierdzenie jest bardzo stanowcze, to musi spróbować przenieść je do swojego życia. I choć na ten moment nie przychodziła jej do głowy żadna taka czynność, to wiedziała, że będzie brać te słowa pod uwagę myśląc o swoich planach czy zadaniach. Pewność siebie Ani rosła… Czuła, że jej energia i czas są bezcenne, więc warto je przeznaczać właśnie na te działania, które faktycznie chce wykonywać. 

O Bingo! Jest plik! Wreszcie go znalazła! Automatycznie zaczęła się zastanawiać jak może to przyspieszyć na następny raz. W końcu chciałaby korzystać z niego codziennie podczas swoich rozważań. 

Otwarty pamiętnik, a za nim laptop, na którym Ania spisuje wszystkie swoje spostrzeżenia dotyczące np. marnotrawstwa

“WOW! To działa!” - uradowała się Ania. Złapała się na tym, że już zaczęła patrzeć na swoje życie przez pryzmat tego, jak może zrobić coś łatwiej/ szybciej. Widać już było tę iskierkę w jej oczach. Ania od wczoraj jest pełna entuzjazmu do zmian, które już zaczynają poprawiać jej życie! 

Ta radość przeniosła Anię do innych myśli - zaczęła się zastanawiać, co lubi robić w wolnym czasie. Przypomniała sobie o niedawno odkrytej pasji do szydełkowania. Poczuła żal, bo pamięta ile radości sprawiała jej nauka nowych rzeczy, a jednak przytłaczająca codzienność wyparła ją z jej życia. Już jakoś tak się utarło, że mamy tendencję do tłumienia swoich talentów i niewykorzystywania wszystkich swoich pomysłów i możliwości.

Choć Ania była bardzo skupiona na swoich rozmyślaniach, to coraz wyraźniej słyszała krzyk w swojej głowie. To jej potencjał i kreatywność krzyczały do niej DZIAŁAJ! Obiecała sobie, że nie będzie ich już więcej tłumić. Podróż, którą sama rozpoczęła napawała ją ekscytacją. Nie chodziło tylko o same efekty i punkt docelowy tej podróży, który byłby spełnieniem marzeń, ale o wszystkie kroki, które wykona w drodze po więcej czasu dla siebie i swoich bliskich. Radość z samego dążenia do celu dawała Ani energię do dalszego działania!

Ania wzięła łyk kawy i zastygła na chwilkę. W jej głowie pojawiła się myśl, cecha, do której ma skłonność… Czy ona też dotyczy marnotrawstwa czasu?

To jedna z tych rzeczy, której Ania w swoim życiu nie lubi i teraz rozumie, że traci przez nią swój czas. To bylejakość. Bywało, że często ze zmęczenia wolała sobie odpuścić robienie śniadania do pracy, co zawsze kończyło się wyrzutami sumienia, bo zjadła coś niezdrowego lub nie zjadła nic. Niestety na dłuższą metę odbijało się to na jej zdrowiu, a powrót do pełni sił kosztował Anię mnóstwo czasu i energii.

Biały kubek z kawą i napisem "tired" na grafitowej pościeli, a obok otwarta książka

“Przecież to abstrakcja!” - pomyślała, lepiej zrobić raz, a dobrze, bez tracenia czasu na poprawianie. Lepiej zrobić mniej, a lepiej. To ciągłe zalepianie dziur, byle by było, przecież nie przynosi radości, a wręcz odbiera poczucie dumy ze swoich działań. Ania przypomniała sobie też sytuacje z pracy, gdzie często bylejakość pojawiała się podczas rozwiązywania i analizowania problemów. Zazwyczaj odwdzięczało się to powieleniem tych problemów w przyszłości. Nigdy tego nie lubiła, bo z marszu generowało to powtórną stratę czasu, który kolejny raz musiała poświęcić na ich rozwiązanie. Bolało ją to w pracy, dlatego obiecała sobie, że nie będzie dopuszczać do tego w swoim prywatnym życiu.

 

Jak odnaleźć marnotrawstwa w swoim życiu?

 

Ania szczerze przyznała się przed sobą, na co tak naprawdę poświęca swój czas… To otworzyło jej oczy, dzięki czemu wreszcie dostrzegła w swoim życiu te wszystkie marnotrawstwa. Postanowiła, że od dziś będzie nie tylko uczestnikiem swojego życia, ale również jego obserwatorem. Spojrzenie na siebie z boku i przeanalizowanie krok po kroku wszystkich swoich działań już teraz pozwoliło Ani wyciągnąć sporo wniosków. Sięgnęła po kolejny łyk kawy - jak się okazało ostatni - i pomyślała “To był udany poranek”.  

Lecz jest jeszcze jedna rzecz, która wciąż nie dawała jej spokoju - dlaczego ten czas tak szybko płynie? Ma już pewne podejrzenia… 

Jaki patent na czas odkryła Ania?

Z kim się spotkała?

Dlaczego Ania ma 3 pojemniki na pranie?

Tego wszystkiego dowiesz się z kolejnej historii: DLACZEGO CZAS TAK SZYBKO LECI? Rozmowa Ani z przyjaciółką.

23 stycznia 2022
Ania spogląda w kierunku zachodzącego słońca i rozmyśla na temat marnotrawstwa w swoim życiu

Jakie marnotrawstwa Ania dostrzegła w swoim życiu?